Vztahy a hraniční porucha osobnosti

Poradenství a vztahový koučink pro partnery a blízké osob s HPO

 

Vztahy s našimi milovanými s hraniční poruchou osobnosti bývají složité a emocionálně nabité.

Ať už se rozhodujete zůstat ve vztahu, nebo přejít k nové kapitole svého života, nabízím vám svou profesionální podporu a empatický přístup.

Společně najdeme strategie a nástroje pro posílení vaší duševní pohody, zvýšení harmonie ve vašem vztahu a vybudování pozitivní cesty vpřed.

Získejte zdarma e-book Láska na hranici,

který vás naučí, jak zlepšit váš vztah s vaším milovaným s hraniční poruchou osobnosti.

Zde můžete získat e-book

Vyplňte prosím vaše jméno a e-mailovou adresu

14 + 6 =

Co v e-booku najdete?

Příručka Láska na hranici poskytuje základní vhled do složitého emocionálního světa lidí s hraniční poruchou osobnosti a nabízí  jejím parterům nástroje a strategie, jak žít a podpořit funkční a plnohodnotný vztah.

Dozvíte se:

  • co je hraniční porucha osobnosti (HPO) a jak se projevuje
  • jaké přináší HPO výzvy do vztahu a jak tyto výzvy zvládat
  • jak komunikovat s partnery s HPO
  • jak si nastavit hranice a pečovat více o sebe
  • jak chápat a lépe zvládat vztahový cyklus s hraniční poruchou osobnosti (HPO)

Co je to hraniční porucha osobnosti?

HPO a vztahy

Hraniční porucha osobnosti (zkr. HPO, anglicky Borderline Personality disorder)  není jen odborný termín, který padne v psychiatrické ordinaci.

Je to skutečná psychologická výzva, kterou živě prožívají lidé kolem nás – možná i vy sami, nebo někdo, koho znáte.

Ale co to vlastně znamená a jak se projevuje v našem každodenním životě, zejména ve vztazích?

🎢 Emoční Horská Dráha

Osoby s HPO prožívají raketové výšky a hluboké údolí emocí, které se mohou zdát nekontrolovatelné a někdy až příliš intenzivní pro jejich okolí. Může to být od radosti k smutku, od lásky k nenávisti, vše během krátké doby.

🔄 Vztahy jako na houpačce

Vztahy? No, tady to může být hodně komplikované. Osoby s HPO si někoho často buďto neskutečně zidealizují, nebo naopak, při sebemenším zklamání, rychle devalvují. Taková horská dráha emocí a hodnocení může vytvářet dynamiku „miluji tě“ a „nesnáším tě“, často během jednoho dne.

🔥 Hořký strach ze ztráty

„Neopouštěj mě!“ To je tichý výkřik mnoha s HPO. Intenzivní strach z opuštění může vést k nezdravému připoutání, ale paradoxně i k určitému odcizení,  či nenadálému rozchodu, které má zabránit budoucí bolesti ze ztráty.

Rozbité zrcadlo sepoznání

Sebeobraz lidí s HPO je často jako chodník poskládaný z rozbitých zrcadel. Jeden den se pokládají za superhrdiny, v další den za totálně neúspěšné osoby. Ta nejistota v sobě může způsobit chaos v osobním i partnerském životě.

 

🚑 Léčba jako světlo na konci tunelu

HPO není bezvýchodná situace. Díky terapeutickým přístupům, jako je dialekticko-behaviorální terapie (DBT), mohou lidé s HPO objevit strategie pro navigaci ve svých bouřlivých emocionálních vodách a budovat zdravější vztahy.

Představit si život s HPO může být náročné. Ale pochopení, empatie a informovanost nám mohou všem pomoci být lepšími partnery, přáteli a rodinnými příslušníky na této náročné životní plavbě.

Vztahy s osobami  hraniční poruchou osobnosti přinášejí mnohé výzvy. Mohu být vaším průvodcem v bouřlivém moři emocí.

Potřebné znalosti: pochopení dynamiky chování HPO

Šok, zmatek a sebeobviňování jsou obvyklé reakce, když potkáme ve vztahu s projevy hraniční poruchy osobnosti. Nechápeme, co se děje a jak to, že se náš vztah, který nám připadal naprosto ideální, náhle zvrtl.

Často pouhé pochopení, že to, co ve vztahu děje, je projevem hraniční poruchy, může přinést úlevu. Vybavím vás nástroji nástroji a znalostmi, které vám umožní lépe porozumět komplexní dynamice hraniční poruchy osobnosti (HPO).

Zaměříme se na to, jak HPO může ovlivňovat váš vztah a vaše osobní pocity, poskytneme vám prostředky k orientaci a navigaci těmito náročnými vodami.

Porozumění a empatie: bezpečný prostor pro vaše emoce

Zde najdete prostor, kde můžete vyjádřit své emoce. Prostor, kde není místo pro soudy, ale je plný porozumění a empatie. Věřím, že každý příběh je jedinečný a zaslouží si být vyprávěn a slyšen.

Podpora při rozhodování: průvodce vašimi možnostmi

Cesta, kterou kráčíte, je plná těžkých otázek a rozhodnutí. Je naprosto legitimní zvažovat, zda ve vztahu zůstat či odejít. Moje role spočívá ve vaší podpoře na každém kroku této cesty, ať už se rozhodnete jakkoliv. Poskytnu vám expertní a soucitnou podporu, která vám pomůže objevit a prozkoumat odpovědi, které vyhovují vaší jedinečné situaci.

Nástroje pro přežití: strategie pro zajištění vaší pohody

Naučím vás, jak efektivně komunikovat, stanovovat zdravé hranice a nacházet klid v bouři emocí a výzev, které přináší vztah s osobou s HPO.

Nástroje a strategie jsou navrženy tak, aby vám poskytly oporu, a přinesly více harmonie do vašeho vztahu a zároveň posilovaly vaši duševní a emocionální pohodu.

Doporučení a postupy vycházejí s nejnovějších poznatků  a  praxe  uznávaných odborníků, zaměřujících se na terapii hraniční poruchy osobnosti.

Průvodce procesem: společně krok za krokem

Bez ohledu na to, zda právě procházíte procesem rozhodování o budoucnosti vztahu, hledáte způsoby, jak svůj vztah udržet a svou milovanou osobu podpořit, nebo se snažíte obnovit svůj život po rozchodu, budu stát při vás a provedu vás každým krokem tohoto náročného, ale také osvobozujícího procesu.

Tyto klíčové body tvoří rámec, který vás podpoří na vaší cestě.

Jsem zde, abychom vás podpořil, a provázel výzvami i intenzitou a krásou, které může život s partnerkou s hraniční poruchou osobnosti nabídnout. Moje dveře i srdce jsou otevřené; vaše cesta začíná tady.

Proč podporuji partnery osob s hraniční poruchou

Moje cesta k tomuto specifickému poradenství a koučinku pro partnery osob s hraniční poruchou osobností nebyla jen profesionální, ale také hluboce osobní.

Sám jsem zažil jsem intenzivní a náročný vztah s ženou s hraniční poruchou osobnosti. Toto spojení mě přivedlo k pocitům, které se pohybovaly mezi nebem a peklem, což mě motivovalo k hledání hlubšího pochopení.

Díky mému odbornému zázemí v psychoterapii jsem měl možnost a potřebu prozkoumat a chápat dynamiku tohoto vztahu.

Toto hledání vedlo k napsání článku Láska na hranici pekla, který kombinoval mou osobní zkušenost s důkladným studiem problematiky vztahů ovlivněných hraniční poruchy osobnosti. Tento článek, který původně sloužil jako forma osobní terapie a sebereflexe, našel ohlas mezi mnoha lidmi, kteří se s podobnými výzvami potýkají.

S rostoucím zájmem a poptávkou jsem se setkal s mnoha muži, kteří se nacházeli v podobné situaci. Naslouchal jsem jejich příběhům, sdílel jsem své zkušenosti a společně jsme hledali a nacházeli cesty k porozumění a zlepšení jejich situace.

Časté otázky týkající se vztahu s partnery s hraniční poruchou osobnosti

Je možné mít zdravý vztah s někým, kdo má hraniční poruchu osobnosti?

I když vztahy mohou být náročné, se správnou podporou, porozuměním a motivací mnoho lidí s HPO může udržovat zdravé a naplňující vztahy.

Jak nejlépe mohu podpořit svého partnera s hraniční poruchou osobnosti?

Často to zahrnuje pochopení poruchy, hledání profesionálního vedení a pěstování trpělivosti a efektivní komunikace.

Jak se mohu postarat o své vlastní duševní zdraví, zatímco podporuji partnera s HPO?

Být ve vztahu s partnerem s HPO může být nesmírně náročné. Je nezbytné, aby si partneři také hledali podporu, ať už prostřednictvím terapie, skupin podpory nebo aktivit zaměřených na péči o sebe. Pokud vy nebo někdo, koho znáte, máte vztah s osobou diagnostikovanou s HPO, je zásadní konzultovat s kvalifikovaným odborníkem na duševní zdraví, aby jste získali vhledy a podporu přizpůsobenou jedinečným dynamikám vztahu.

Jak nastavím hranice s partnerem, který má hraniční poruchu osobnosti?

Stanovení hranic je pro zdraví jakéhokoli vztahu zásadní. Často to zahrnuje jasnou komunikaci, důslednost a někdy hledání podpory od terapeuta.

Souvisí hraniční porucha osobnosti s traumatem?

Ačkoli ne všichni s HPO zažili trauma, existuje významná korelace mezi traumatickými událostmi a HPO.

Co mám dělat, když je můj partner v krizi nebo má sebevražedné sklony?

Je důležité brát hrozby sebevraždy vážně. V případě potřeby vyhledejte nouzovou pomoc a zvažte zapojení odborníků na duševní zdraví.

Mám podezření, že moje partnerka trpí hraniční poruchou osobnosti. Mám jí to říct?

 Obecně se to nedoporučuje. Pamatujte, že vy a váš blízký vycházíte z odlišných pozic. Vy uvažujete v tom smyslu, že tím vysvětlíte její chování a přimějete ji přijmout profesionální pomoc. Ona to pravděpodobně bude vnímat tak, že se pokoušíte vyhrát spor, že ji označujete za šílenou a říkáte jí, co je na ní špatné. Svá diagnostická podezření svým blízkým raději nesdělujte, pokud vás o to sami nepožádají, abyste jim pomohli nalézt vysvětlení pro to, jak se cítí a co dělají. 

Autoři knihy Život v papiňáku k tomu dodávají: Váš blízký pravděpodobně na to zareaguje vztekem, popíráním, záplavou kritiky a obviňování, jsou možné i další reakce. Osoba s hraničními rysy se může cítit natolik zahanbeně a zoufale, že se možná pokusí si ublížit nebo se zabít. Nebo může tuto informaci použít k tomu, aby popřela zodpovědnost za své chování, jako například „nemůžu si pomoct, mám HPO.““

Pokud se rozhodnete sdílet své obavy s partnerkou, je důležité to udělat citlivým a podporujícím způsobem. Měli byste zdůraznit, že vaše obavy pramení z lásky a péče o ni.

 

Máze zájem o konzultaci nebo podporu?

Láska na hranici pekla

Láska na hranici pekla

Když se zamilujete do někoho, trpícího hraniční poruchou osobnosti, pohybujete se na hranici nebe a pekla. Hraničáři bývají atraktivní, svůdní a charismatičtí, ale jejich nálady se neustále mění a jejich chování je extrémně nestabilní a nepředvídatelné.

Čas na otočku

Čas na otočku

Mám to ještě zkoušet? Nebo je čas už to vzdát? Je velmi složité správně si odpovědět a dokázat rozlišit, kdy je třeba silou vůle pokračovat a kdy se prostě otočit a nechat všechno za sebou. Kdy je čas bojovat do posledních sil a kdy je moudřejší stáhnout se a ušetřit...

Zranitelnost mužů

Zranitelnost mužů

Téma zranitelnosti přináší do života mnoha mužů dilema. Přáli bychom si být zranitelní, sdílet s našimi láskami svou bolest, strach i temnotu, ale víme také, že ženy obvykle přitahuje naše síla a sebedůvěra.