Izraelský psycholog Tal Ben Shahar se zabývá psychologií štěstí. Jeho přednášky o pozitivní psychologii na Harvardu získaly velkou popularitu i na internetu. Dejte si povolení být člověkem a dovolte si prožívat celou škálu emocí, radí v této složité době. Prožívat smutek, úzkost, strach je zcela normální. Pokud zažíváte negativní emoce, dovolte si je prožít. Jen tak mohou odplynout. Pokud je budete potlačovat, bude se jejich intenzita jen zvyšovat.

Znám to z vlastní zkušensti i od svých klientů. Včera mi klientka na poslední chvíli odvolala on-line koučink: „Byla jsem zařizovat něco venku a celou dobu mi bylo do pláče. Teď to nezvládám. Potřebuji si zalézt a vybrečet se z toho,“ psala mi. Odpověděl jsem, že to samozřejmě chápu a ať se opatruje. V dané situaci to byl z její strany nejlepší způsob, jak se o sebe postarat.

Ben Shahar doporučuje, abychom mluvili o svých pocitech se svými blízkými, přáteli i spolupracovníky. Řeknete jim, jak se opravdu cítíte. Pokud nemáte někoho blízkého, komu se můžete svěřit, piště o svých emocích. Plačte, pokud to potřebujete!

Pokud si nedovolíme prožívat bolestné emoce, paradoxně tím omezujeme naši kapacitu prožívat štěstí. Všechny emoce proudí stejným emocionálním kanálem, takže pokud blokujeme negativní emoce, nepřímo si blokujeme také emoce pozitivní. A právě pečovat o své pozitivní emoce je podle něj v této době klíčové.

Prožijme si své negativní emoce, aby mohly odplynout, ale neulpívejme na nich. Naopak se soustřeďme na pozitivní emoce a kultivujme je. Posiluje se tím náš psychický i tělesný imunitní systém.

Pozitivní psychologie nabízí osvědčené a psychologickými studiemi ověřené recepty, jak zvýšit naši schopnost prožívat pozitivní emoce. Jedním z receptů je vyjadřování vděčnosti. Vždy najdete něco, za co můžete být vděční, i v těchto těžkých časech. Někdy jsou to maličkosti, někdy velké věci.

Je dobré si z vyjadřování vděčnosti udělat pravidelný každodenní rituál. Můžete si vést deníček, kde si každý den poznamenáte tři věci, za které jste ten den vděční. Výhodou je, že se k zápiskům můžete zpětně vracet ve chvílích, kdy potřebujete posílit. Nebo si můžete pravidelně říct v rodinném kruhu, za co je každý z vás vděčný, co mu ten den udělalo radost.

Dalším osvědčeným způsobem, jak zvýšit svůj pocit štěstí, je konání dobrých skutků. Češi to velmi dobře chápou – ohromná vlna dobrovolnictví a vzájemné podpory to potvrzuje.

A další důležitý poznatek: emoce jsou nakažlivé. Negativní i pozitivní. Pokud se dokážete o sebe postarat a být více pozitivní, budete tuto pozitivní nákazu šířit i na ostatní.