Americký psycholog Martin Seligman je zakladatelem pozitivní psychologie a také autorem konceptu naučené bezmoci. Lidská mysl je automaticky přitahována k nejhoršímu možnému scénáři. Ten ale často neodpovídá realitě, komentuje Seligman současnou situaci.

Schopnost vytvářet katastrofické scénáře je evolučně adaptivní rámec mysli, ale obvykle jsou tyto naše představy nerealisticky negativní. Je zcela normální, že se objevují, ale ulpívat na nich není pro naši psychiku zdravé. Pro přeorientování mysli Seligman navrhuje jednoduché cvičení, které nám pomůže zaujmout správnou perspektivu.

Začněte tím, že necháte svou mysl vytvořit nejhorší možný scénář. Poté přemýšlejte o nejlepším možném výsledku a nakonec promyslete nejpravděpodobnější scénář, radí Seligman. Ověřil efekty tohoto cvičení s mnoha klienty za mnoha okolností – jeho program pro zvýšení psychické odolnosti byl masově používán v americké armádě. Cílem cvičení je přesměrovat myšlení z negativních a iracionálních myšlenek na racionální scénáře.

Krok 1: Zeptejte se sami sebe – Jaká je nejhorší možná situace, která by mě mohla potkat?

Seligman nabízí jako příklad svůj vlastní scénář 77letého muže, žijícího v Montgomery County v Pensylvánii, které se nedávno kvůli výskytu nákazy ocitlo v karanténě. Jeho nejpesimističtější myšlenky se automaticky dostanou do extrému: „Virus je všude kolem a určitě se nakazím. Když se to stane, určitě budu mít vážné komplikace a v mém věku to skončí fatálně.“

Krok 2: Potom se donuťte přemýšlet o nejlepším výsledku

V této části cvičení by si Seligman mohl myslet: „Nebudu nakažen já ani nikdo z mé rodiny a mých přátel. Situace se rychle vyřeší a všichni budeme v pořádku.“

Krok 3: Promyslete si, jaký je nepravděpodobnější scénář

Jak vysvětluje Seligman, jeho nejrealističtějším výsledkem je toto: „Pravděpodobně se nakonec nakazím, ale stejně jako u většiny dospělých nemoc proběhne bez příznaků nebo budou jen mírné. I když jsem v rizikovém věku, jsem dokonale fit, takže nejspíš budu asi týden nepříjemně nemocný a pak se zotavím.“

Krok 4: Nakonec vytvořte plán pro nejrealističtější scénář

Promyslete si, jak se vyrovnat s nejpravděpodobnějším scénářem, abyste ho případně co nejlépe zvládli. Váš plán bude záviset na vašich individuálních okolnostech. Potřebujete například zajistit péči o děti pro případ, že onemocníte? Máte dostatek jídla a léků, pokud byste museli do karantény? Co to znamená pro vaši práci? Pokud spadáte do skupiny s vyšším rizikem, máte někoho, kdo se o vás postará, kdybyste to potřebovali?

Vytvoření realistického krizového plánu vám dá důležitý pocit, že můžete situaci alespoň do určité míry mít ovlivnit. Nebude tak plýtvat svou mentální energií nad něčím, co pravděpodobně nikdy nenastane.